Krzysztof Drapczyński
00-732 Warszawa
ul. Czerska 26/28
tel. / fax 22 854 07 66
tel.kom. 605 396 942

Warszawa - Mokotów, blisko Wisłostrady


2008-12-22

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Informacje o dyscyplinarkach adwokatów powinny być jawne
Najpoważniejsze wykroczenia adwokatów i trwanie w postępowaniu nagannym nie są wewnętrzną sprawą korporacji. Uniewinnienie adwokata w postępowaniu karnym może prowadzić do przedawnienia deliktu dyscyplinarnego. Korporacjom powinno zależeć na szybkim rozstrzyganiu o odpowiedzialności za przewinienia zawodowe, twierdzi RPO.
Bank ma obowiązek sprawdzić rachunek z nazwą beneficjenta przelewu
Bank ma obowiązek sprawdzić numer rachunku z nazwą beneficjenta przelewu. Zaniechanie tego powoduje odpowiedzialność za szkodę.
American Chamber of Commerce nagradza LeasePlan
Amerykańska Izba Handlowa przyznała nagrody dla najlepszych przedsiębiorstw 2008 roku za społeczną odpowiedzialność biznesu.
Rada nadzorcza zweryfikuje sprawozdanie
Organy nadzorcze będą odpowiedzialne za prawidłowość sprawozdań finansowych za 2008 rok.

2008-12-11

Odpowiedzialność prawna

Przedsiębiorca nie może przerzucić odpowiedzialności za błędy na księgowego Zawarcie z biurem rachunkowym umowy o odpowiedzialności za działania księgowego nie zwalnia płatników z odpowiedzialności przed urzędami za pomyłki, ale może złagodzić następstwa finansowe takich błędów.
Odszkodowanie od producenta wadliwego towaru
Zakupiona rzecz zamiast okazać się przydatna, może wyrządzić szkodę. Konsument ma prawo wystąpić o odszkodowanie do producenta, który nie może wyłączyć ani ograniczyć swojej odpowiedzialności.
Za oszukańcze e-przelewy zapłacą banki i ich klienci
Dziś całe ryzyko za nieautoryzowane przelewy spada na posiadacza internetowego rachunku bankowego. Nowe przepisy mają usunąć wątpliwości, jakie rodzi ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych. Odpowiedzialność za bezprawne e-przelewy zostanie rozłożona między właściciela konta internetowego i bank.
"Nowi podatnicy nie będą musieli kupić kas fiskalnych przed lipcem 2009 r."
Trzy pytania do ... LUDWIKA KOTECKIEGO, wiceministra finansów odpowiedzialnego za podatki - Nadal nie ma projektu rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych - mimo że miało być opublikowane w październiku. Skąd te opóźnienia?
Jakie są skutki nieterminowego regulowania należności podatkowych
Oprócz sankcji w postaci obowiązku uiszczenia odsetek od zaległości podatkowych podatnik niewpłacający w terminie należności podatkowych może podlegać odpowiedzialności karnej skarbowej, jeżeli organ podatkowy uzna jego działanie za uporczywe. Co należy przez to rozmieć i jakie kary grożą za uporczywe niewpłacanie podatków?
Do założenia spółki wystarczy 5 tys. zł
Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie mógł wynosić 5 tys. zł, a akcyjnej co najmniej 100 tys. zł. Umowę spółki partnerskiej wystarczy zawrzeć na piśmie.
Odpowiedzialność pracodawcy za kradzieże w firmie
Pracodawca godząc się na to, by pracownik postawił prywatny samochód na firmowym parkingu, bierze odpowiedzialność za to auto. W razie kradzieży będzie zobowiązany...
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością najpopularniejszą formą prowadzenia działalności
Do prowadzenia działalności na polskim rynku nieruchomościowym najczęściej wykorzystywana jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dochody takiej spółki z wynajmu lub sprzedaży nieruchomości opodatkowane są 19-proc. CIT.
Przedłużenie przedawnienia nie naruszyło konstytucji
Czy przedłużenie przedawnienia w czasie trwania procesu karnego nie godzi w konstytucyjną zasadę, wyrażoną w art. 42 ustawy zasadniczej, że odpowiedzialności karnej...
Czy możliwy jest liniowy PIT po zmianie spółki kapitałowej w osobową
Od kiedy osoby fizyczne będące udziałowcami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przekształconej w spółkę komandytową mogą stosować 19-proc. stawkę liniową do dochodów uzyskiwanych ze spółki komandytowej?
Koniec z bezkarnością wykonawców robót budowlanych
Przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja prawa budowlanego likwiduje instytucję pozwoleń na budowę, ale jednocześnie zaostrza odpowiedzialność...
Kiedy podatnicy odpowiadają za nieswoje zobowiązania podatkowe wobec fiskusa
Jeśli podatnik nie płaci należnych podatków i nie jest możliwa ich egzekucja, odpowiedzialność za brak zapłaty poniosą razem z podatnikiem osoby trzecie. Mogą to być m.in. małżonek, inny członek rodziny czy wspólnik.
Czym jest pomoc de minimis i kiedy można ją otrzymać Przedsiębiorca, który korzysta z pomocy de minimis, musi uważać, żeby nie przekroczyć określonego prawem limitu. To on bowiem będzie ponosił odpowiedzialność za przekroczenie dozwolonej wartości tej pomocy.
Do rozwiązania spółki likwidator nie jest potrzebny
Decydując się na rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie trzeba angażować likwidatora, najważniejsze jest podjęcie przez zgromadzenie wspólników...
Brakuje przepisów prawnych chroniących e-transakcje Banki ponoszą odpowiedzialność tylko za nieautoryzowane korzystanie z elektronicznych kart płatniczych. Prawo nie mówi nic o odpowiedzialności banków za oszukańcze przelewy dokonywane w internecie. Złodziejskie transakcje on-line pojawiają się rzadko, ale ryzyko ich wystąpienia ciągle rośnie.
Kto i do jakiej wysokości odpowiada za zobowiązania spadkowe
Odpowiedzialność za długi spadkowe zawsze ponoszą spadkobiercy, którzy przyjęli spadek. Mogą oni odpowiadać za zobowiązania spadkodawcy bez ograniczeń, albo, w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, do wartości ustalonej w inwentarzu stanu czynnego spadku.
Pożyczka udzielona poza Polską nie podlega PCC
Udzielenie pożyczki polskiemu podatnikowi przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością poza krajem nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Zakup tylko jednego e-podpisu to ryzyko dla firm
Podatnicy, którzy chcą rozliczać się z fiskusem elektronicznie, muszą posiadać specjalny podpis. E-podpis przypisany jest do jednej osoby, nie można go przekazać innemu pracownikowi w firmie. Warto kupić dwa podpisy na wypadek np. choroby pracownika odpowiedzialnego za podpis.
W Niemczech kwitnie handel danymi personalnymi
Dane milionów osób dostępne są na czarnym rynku w Niemczech - ostrzegli w poniedziałek przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za ochronę danych personalnych.
Użytkowanie to nie to samo co dzierżawa
Oddanie lokalu mieszkalnego w odpłatne użytkowanie spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu VAT w wysokości 22 proc. Tak uznał dyrektor Izby...
Wspólnicy nie będą już odpowiadali za długi wspólnika
Co do zasady podatnicy odpowiadają w całości za swoje zobowiązania podatkowe. Niekiedy jednak odpowiedzialność ta może przejść na osoby trzecie - m.in. rozwiedzionego...
Nie będzie dwóch kar za zaniżenie podatku
W stosunku do osób fizycznych, ponoszących odpowiedzialność karną skarbową za zaniżenie zobowiązania podatkowego, nie będzie można ustalić 30-proc. sankcji VAT.
Zagraniczne dywidendy należy rozliczyć w zeznaniu Inwestor nie musi rozliczać dywidend otrzymanych od spółek polskich, gdyż to spółki są odpowiedzialne za odprowadzenie podatku. Tylko dywidendy zagraniczne należy rozliczyć samemu w zeznaniu rocznym.
Wspólnik przekształconej spółki zapłaci podatek
Niepodzielony zysk spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po przekształceniu w komandytową nie stanowi przychodu. W większości wyroków WSA twierdzi, że dopiero w momencie wypłaty u wspólnika powstaje przychód. Projekt zmian w ustawie o PIT zakłada opodatkowanie niepodzielonego zysku przez wspólników.
W jaki sposób pracownicy odpowiadają za szkodę wyrządzoną pracodawcy
Pracownicy pracujący w firmie przyczynili się do powstania szkody w zakładzie pracy. Czy odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez podwładnych ma charakter odpowiedzialności solidarnej? Czy granice odszkodowania za szkodę dotyczą każdego pracownika czy też wszystkich razem?
Regulamin świadczenia usług przewozowych - Przewoźnik uchyla się od odpowiedzialności
Regulamin świadczenia usług dla pasażerów korzystających z komunikacji zbiorowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Radomsku zawiera przepisy naruszające prawa konsumentów.
Płatne parkingi unikają odpowiedzialności za auta
Nie każdy płatny parking samochodowy jest zaliczany przez prawo do parkingów strzeżonych. Obowiązek naprawienia szkody powstaje, gdy parking posiada wyraźne oznaczenia lub urządzenia zabezpieczające. Właściciel parkingu strzeżonego odpowiada nie tylko za kradzież, ale również za rzeczy w zaparkowanym aucie.
ABW: operatorzy powinni ponosić odpowiedzialność prawną za ochronę informacji z podsłuchów
Zakładanie podsłuchów powinno się odbywać przy udziale operatorów, którzy ponosiliby odpowiedzialność prawną za ochronę tych informacji - powiedziała rzecznika ABW mjr Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.
Inwestor przejmie większą odpowiedzialność za budowę
Zmiana prawa - Zgodnie z projektem nowelizacji prawa budowlanego inwestor ma dokonywać sprawdzenia projektu budowlanego. Będzie miał też obowiązek ustanowienia nadzoru...
Przed przejęciem udziałów zmarłego, sąd musi przeprowadzić postępowanie spadkowe
Jeśli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o.o. miała tylko jednego wspólnika, to w przypadku jego śmierci, sąd musi przeprowadzić postępowanie spadkowe.
Za długi firmy odpowiada ten, kto osiągał stałe korzyści
Co do zasady, za własne zobowiązania podatkowe odpowiada podatnik. Niekiedy jednak odpowiedzialność ta może zostać przeniesiona na jego członków rodziny.
Za przestępstwa menedżera odpowie też firma
Obowiązująca ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz.U. z 2002 r. nr 197, poz. 1661) nie realizuje zakładanych celów...
W jaki sposób hotele odpowiadają za rzeczy swoich klientów
Odpowiedzialność hotelarza za rzeczy osoby korzystającej z jego usług powstaje z chwilą ich wniesienia. Hotel nie może swojej odpowiedzialności ograniczyć ani wyłączyć poprzez ogłoszenie, w którym stwierdzi, że za rzeczy gościa nie odpowiada.
Zaświadczenie uchroni od odpowiedzialności
Uzyskane przez zbywcę przedsiębiorstwa zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych uchronią nabywcę od odpowiedzialności za długi podatkowe.
O jakie fundusze mogą ubiegać się przedsiębiorcy na Litwie
W latach 2007-2013 Litwa będzie udzielała pomocy publicznej w ramach czterech programów pomocowych: Rozwój Zasobów Ludzkich, Wzrost Gospodarczy, Promocja Spójności oraz Pomoc Techniczna, przy czym ostatni z tych programów przeznaczony jest wyłącznie na wsparcie finansowe i infrastrukturalne instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie funduszy UE. O jaką pomoc będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy?