Właściciel powinien zapłacić pośrednikowi prowizję, dopiero gdy sprzeda nieruchomość. Niezgodne z prawem jest zmuszanie klientów do zapłaty wygórowanych odsetek, a właściciel, który podpisał niekorzystną umowę, może żądać w sądzie podważenia umowy.

2010-06-29
Sprzedaż mieszkań: od umowy przedwstępnej nie można pobierać prowizji
2010-06-28
Turysta nie przywiezie z wakacji wyrobów ze skór dzikich kotów
Jedna osoba bez zezwoleń może przywieźć do Polski z zagranicznych wakacji do czterech sztuk torebek, pasków czy butów np. ze skóry krokodyla. Dotyczy to tylko wyrobów z gatunków zwierząt skrajnie zagrożonych wyginięciem.
Odpowiedzialność przedsiębiorcy - Kiedy ochrona majątku staje się przestępstwem?
Chociaż w Polsce nie można pójść za długi do więzienia, to niektóre działania dłużników zmierzające do ochrony ich majątku przed windykacją ze strony wierzycieli stanowić mogą przestępstwo. Do grupy tych przestępstw zaliczane są m. in. przestępstwa z art. 300-301 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 – Kodeks karny (dalej: k.k.), które na potrzeby niniejszego artykułu zostaną bliżej omówione. W pierwszej kolejności przytoczone zostaną kluczowe przepisy, a w następnych śródtytułach – poddamy je skrótowej analizie.
2010-06-26
W jaki sposób najłatwiej połączyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Prowadzimy w Polsce działalność za pośrednictwem dwóch spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zależnych od tej samej spółki koncernowej (tzw. spółki siostry). Postanowiliśmy je połączyć, aby zredukować koszty działalności. Jak najlepiej to zrobić?
2010-06-15
Jaką umowę zawrzeć na roboty budowlane
W przypadku zawarcia umowy o roboty budowlane większa jest odpowiedzialność inwestora za zapłatę wynagrodzenia niż przy umowie o dzieło. Zawarcie umowy o roboty budowlane skutkuje także tym, że o rok dłuższy jest termin przedawnienia roszczeń niż w przypadku umowy o dzieło.
2010-06-10
Pracownik nie zapłaci podatku od dofinansowanej nauki
Osoby, które między 11 kwietnia tego roku a wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozpoczęły podnoszenie kwalifikacji zawodowych, będą za ten okres zwolnione z PIT z tytułu świadczeń otrzymanych na dokształcanie.
2010-06-08
Jak rozliczać podatek od towarów i usług dla pisma z gadżetami
Punkty sprzedaży pełne są gazet i czasopism z załącznikami, np. płytami CD, DVD lub innymi gadżetami niebędącymi wyrobami poligraficznymi, którymi wydawcy chcą uatrakcyjnić swoje wydawnictwa. Jak takie towary opodatkować VAT?
Wybory: Urna musi być zamknięta i opieczętowana
Obwodowe komisje wyborcze są odpowiedzialne za przeprowadzenie głosowania oraz podliczenie wyników. Ustalone rezultaty wraz z pełną dokumentacją przesyłane są do właściwej okręgowej komisji wyborczej.
Spółki matki wydadzą wiążące polecenie
Spółka dominująca będzie mogła przeglądać księgi i dokumenty spółek zależnych. Zarząd działający w interesie grupy uniknie odpowiedzialności za niekorzystne decyzje. Udziały wspólnika sprzeciwiającego się przystąpieniu do holdingu zostaną odkupione.
Co jest konieczne do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Jakich czynności należy dokonać, aby powołać do życia spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Ciszewski Public Relations partnerem 10-lecia Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Agencja Ciszewski Public Relations została wybrana do całorocznej obsługi wydarzeń związanych z obchodzonym w tym roku jubileuszem powstania FOB-u, największej pozarządowej organizacji w Polsce, zajmującej się promocją idei społecznej odpowiedzialności biznesu.
2010-06-02
Zwolnienie z podatku nagród uzyskanych w konkursach internetowych
Konkursy przeprowadzane w Internecie jako forma promocji firm, czy aktywizacji czytelników stron internetowych stały się codziennością. Wygrane w tych konkursach są coraz bardziej atrakcyjne, i pojawia się pytanie o sposób opodatkowania tych nagród. Zadają je zarówno organizatorzy jak i zwycięzcy konkursów - dla których wydanie czy otrzymanie nagrody może łączyć się z dodatkowymi obowiązkami podatkowymi.
Orzecznictwo: Koszty odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków komplementariusza
Art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma zastosowania do kosztów uzyskania przychodu z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej. Użyty w tym przepisie zwrot "udziałów (akcji)" odnosi się wyłącznie do spółek kapitałowych. Konglomerat praw i obowiązków, o jakim mowa w art. 10 § 1-3 Kodeksu spółek handlowych, pełni bowiem w spółce osobowej jaką jest spółka komandytowa inną rolę niż udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, czy też akcje w spółkach akcyjnych.
2010-06-01
Czy obniżenie sumy komandytowej ma skutek wobec wierzycieli spółki
W spółce komandytowej występują dwie grupy wspólników: komplementariusze, którzy odpowiadają za zobowiązania spółki bez ograniczeń, oraz komandytariusze, których odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona.