
2017-12-20
Tydzień z komentarzami: Nowe prawo wodne
Nowe prawo wodne, czyli ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. poz. 1566; dalej: u.p.w.) próbuje kompleksowo regulować kwestię danin publicznych związanych z korzystaniem z wód - choć nie zawsze konsekwentnie, o czym poniżej. W odróżnieniu od obecnie obowiązującego stanu prawnego opłaty za pobór wód i wprowadzanie ścieków do wód i ziemi nie będą już ujęte w ustawie z 27 kwietnia 2017 r.
2017-12-08
Finansowy bat (nie tylko) na czyścicieli kamienic. Komisja dostanie nowe uprawnienia
Nawet milion złotych kary będzie mogła nakładać komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji na osoby działające „sprzecznie z interesem społecznym". I sama oceni, co to oznacza. Ustawa, nad którą pracuje Sejm, będzie działać wstecz.
Wybór formy opodatkowania dla początkujących przedsiębiorców (5) - karta podatkowa
Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący tylko określone rodzaje działalności usługowej, wytwórczo-usługowej i handlowej wyłącznie w Polsce. Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym określają dodatkowo szczegółowo zakres i rozmiary poszczególnych rodzajów działalności.
Podatki 2018: Zniesienie obowiązku zawiadamiania o prowadzeniu PKPiR czy ewidencji przychodów
Od 1 stycznia przyszłego roku podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów nie będzie miał obowiązku informowania naczelnika urzędu skarbowego o zaprowadzeniu tej księgi w roku podatkowym. Podatnik nie będzie również musiał zawiadamiać o zawarciu umowy z biurem rachunkowym na prowadzenie PKPiR, czy też ewidencji przychodów - w przypadku podatników opodatkowanych ryczałtem.
2017-12-06
Podatki 2018: Do 1000 zł bez obowiązku wpłaty zaliczek na PIT
Od 2018 r. podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej nie będą mieli obowiązku wpłacania zaliczki, jeżeli kwota zaliczki podlegająca wpłacie w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek wpłaconych od początku roku nie przekracza 1000 zł.
pit
2017-12-01
Spór o kontynuowanie ulgi mieszkaniowej przez spadkobierców pozostał
Syn, którego ojciec sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia z zamiarem przeznaczenia pieniędzy na cel mieszkaniowy, ale przed śmiercią nie zdążył tego nawet zadeklarować, może zrealizować ulgę za niego.
Skutki sprzedaży ciągłej dla opodatkowania VAT
Regulacje ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1221) posługują się pojęciem „usługi świadczonej w sposób ciągły", nie zawierają jednak żadnej jego definicji. Ustawodawca pozostawił więc szerokie pole do interpretacji przez organy skarbowe i orzecznictwo.
vat
2017-11-29
Podatki 2018: Pakiet zmian w PIT i CIT
Z początkiem 2018 r. wejdzie w życie tzw. duża nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych. Nowela została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 2175). Zmianie ulegnie wiele przepisów, a ustawodawcy wskazują, że głównym celem jest dalsze uszczelnienie systemu podatkowego.
cit,pit
Podatki 2018: Ulga podatkowa na B+R na atrakcyjniejszych warunkach
Od nowego roku ulga podatkowa dotycząca działalności badawczo-rozwojowej (B+R) będzie oferować korzystniejsze dla podatników warunki – wynika z ustawy podpisanej w ostatnich dniach przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa zakłada m.in. wyraźny wzrost odpisów oraz dopuszczenie do odliczenia również umów cywilnoprawnych.
2017-11-22
Umowy cywilnoprawne zawierane z własnym pracownikiem
Umowa cywilnoprawna zawarta z własnym pracownikiem rodzi pełny obowiązek ubezpieczeń społecznych od przychodów osiąganych na jej podstawie. Zakres zobowiązania zleceniobiorcy lub wykonawcy dzieła musi mocno odróżniać się od rodzaju pracy, do której wykonywania zobowiązali się oni w ramach stosunku pracy.
2017-11-17
Bitcoin i inne kryptowaluty - profesjonalny obrót może być opodatkowany podatkiem liniowym
Jeśli nie zaistnieją ustawowe przesłanki wykluczające opodatkowanie podatkiem liniowym, a podatnik z zachowaniem ustawowych terminów i procedur złoży wymagane przepisami oświadczenie, to dochody uzyskane z działalności gospodarczej polegającej na obrocie kryptowalutą może opodatkować jednolitą 19% stawką podatku dochodowego.
2017-10-25
Ewidencjonowanie kosztów ogrzewania przy prowadzeniu działalności w mieszkaniu
Wydatki poniesione na ogrzewanie firmy prowadzonej we własnym mieszkaniu mogą być zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Wydatek musi być jednak prawidłowo udokumentowany oraz rozliczony w wysokości adekwatnej do powierzchni, jaka jest przeznaczona na prowadzenie firmy.
2017-10-23
NSA. Wspólną nadpłatę można zaliczyć na zaległość małżonka w VAT
W świetle art. 92 § 3 i art. 76 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa nadpłata wynikająca ze wspólnego opodatkowania małżonków może być zaliczona z urzędu na poczet zaległości podatkowej jednego z małżonków wynikającej z zobowiązania w podatku od towarów i usług - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
vat
2017-10-20
Usługi serwisowe i gwarancyjne a VAT
Uprawnienia kupującego w zakresie usuwania wad fizycznych zakupionego towaru mogą wynikać z dwóch źródeł: rękojmi uregulowanej w przepisach Kodeksu cywilnego (k.c.) dotyczących umowy sprzedaży (art. 556–576), gwarancji będącej dodatkowym zastrzeżeniem umownym wynikającym z odrębnego dokumentu gwarancyjnego (art. 577–581 k.c.).
vat
2017-10-11
Podatki 2017: Nowe rozporządzenia ws. cen transferowych
W tym tygodniu weszły w życie nowe rozporządzenia dotyczące cen transferowych i informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatków dochodowych PIT i CIT. Nowe przepisy doprecyzowują, jakie informację powinny znajdować w dokumentacji, i są zgodne z wytycznymi Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
cit,pit
Premie gwarancyjne dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych będą nadal wypłacane
Zagadnienia związane z realizacją praw przysługujących właścicielom książeczek mieszkaniowych, wystawionych do dnia 23 października 1990 r., regulują przepisy ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.
2017-10-02
Nabycie obligacji nie jest wydatkiem na cele kulturalne
Fundacja, której celem jest wspieranie produkcji filmów, nie skorzysta ze zwolnienia z podatku, gdy swój dochód przeznaczy na zakup obligacji, choćby wyemitowała je spółka zajmująca się produkcją filmową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
2017-09-15
Sprzedaż nieruchomości - jak bezpiecznie skorzystać z ulgi mieszkaniowej
Odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostanie dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie powoduje konieczność zapłaty podatku wg. stawki 19% dochodu, jeśli taki dochód wystąpi.
NSA: Nadwyżka VAT naliczonego nad należnym nie może być zaliczona na poczet podatku od nieruchomości
TEZA: Artykuł 76 § 1 w związku z art. 76b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, ze zm.) nie daje podstawy do zaliczenia przez naczelnika urzędu skarbowego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług na poczet zobowiązań podatkowych, do których określenia czy ustalenia właściwy jest organ jednostki samorządu terytorialnego.
vat
2017-09-11
Podatki 2017: Szersze wsparcie dla poszkodowanych przez nawałnice
Poszkodowani w sierpniowych nawałnicach mogą liczyć na czasowe preferencje podatkowe. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, regulacje obejmować będą więcej gmin. Czas na złożenie zeznania podatkowego ws. zwolnienia z zapłaty podatku od otrzymanej darowizny wynosić ma 6 miesięcy.
2017-09-08
NSA. Budynek w budowie a podatek od nieruchomości
Z uzasadnienia: Rozpoczęcie użytkowania budynku jeszcze niewykończonego ostatecznie powoduje konieczność zapłacenia podatku, od początku następnego roku, ustalanego od całego budynku. Obowiązek ten dotyczy również części, która nie została wykończona czy przekazana do użytkowania. Nie ma znaczenia, z uwagi na obowiązek płacenia podatku, okoliczność, że w budynku trwają jeszcze wykończeniowe prace budowlane, że budynek nie został w całości oddany do użytkowania.
2017-08-25
Odliczenie VAT. Faktura z niepełnym adresem nabywcy
Na gruncie obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług posługiwanie się fakturą, na której adres nabywcy jest podany w wersji skróconej, tj. nazwa ulicy jest niepełna, nie wyklucza prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na jej podstawie. Faktury te zatem mogą stanowić podstawę do odliczenia wykazanego w nich podatku VAT naliczonego na zasadach i w terminach wskazanych przepisami prawa.
vat
2017-08-07
Odpowiedzialność nabywcy za długi podatkowe VAT dostawcy
Solidarna odpowiedzialność nabywców określonych towarów wprowadzona została do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.) w październiku 2013 r. Towary wobec, których ma zastosowanie wymienione zostały w załączniku nr 13. Są to tzw. towary wrażliwe.
vat
2017-07-21
Nieprawidłowa nazwa towaru lub usługi na fakturze a prawo do odliczenia VAT
Zarówno w interesie sprzedawcy, jak i nabywcy jest szczegółowe i wyczerpujące określenie nazwy (rodzaju) towaru lub usługi. Dla sprzedawcy wadliwe wystawienie faktury to ryzyko grzywny za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Nabywca ryzykuje natomiast utratą prawa do odliczenia podatku naliczonego.
vat
2017-07-19
Organ wydający interpretację nie może zmieniać stanu faktycznego
Z uzasadnienia: Podkreślić trzeba, że specyfika postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej polega między innymi na tym, że organ wydający taką interpretację może "poruszać się" tylko i wyłącznie w ramach stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, w granicach zadanego przez niego pytania oraz wyrażonej oceny prawnej (zajętego stanowiska).
2017-07-07
CIT: Szykują się zmiany dla największych firm. Najważniejsze założenia rządowego projektu
Jeśli posłowie przegłosują projekt, najwięksi rynkowi gracze zostaną poddani dodatkowej presji. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza regulacje, które zezwalają na publikację danych podatkowych największych podatników CIT.
cit
Zmiana statusu na podatnika VAT zwolnionego
Zgodnie z art. 113 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.) podatnik, który utracił prawo do zwolnienia z podatku lub zrezygnował z niego może ponownie z niego skorzystać, lecz nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym prawo to utracił lub z niego zrezygnował. Powrót do zwolnienia z VAT nie musi nastąpić od 1 stycznia danego roku podatkowego, zmiana może być dokonana w dowolnym jego momencie.
vat
2017-07-05
WSA. Moment powstania przychodu pracownika przy systemie kafeteryjnym
Z uzasadnienia: Przychód ze stosunku pracy powstanie w momencie otrzymania nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie określonego świadczenia, czyli w momencie wymiany punktów na to świadczenie, co będzie skutkowało u pracodawcy obowiązkiem obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy stosownie do zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy określonych w art. 31, 32 i 38 ustawy o PIT.
pit
2017-06-14
Split payment, czyli rewolucja w VAT coraz bliżej
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o VAT. Główny cel zmian to wprowadzenie tzw. split payment, czyli podzielonej płatności. Po wejściu w życie nowych przepisów kontrahentowi będzie się płacić tylko kwotę netto z faktury, VAT pójdzie zaś na specjalne, osobne konto.
vat
2017-05-26
Program Płatnik - informacje ZUS o nowych metrykach 107 i 108 oraz o problemie z Windows XP
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że 24 maja 2017 r. w programie Płatnik wdrożono nowe metryki 107 i 108. Natomiast drugi dzisiejszy komunikat ZUS dotyczy braku możliwości elektronicznego wysyłania dokumentów ubezpieczeniowych z Płatnika zainstalowanego na komputerze z systemem Windows XP.
2017-05-22
Odnawianie zabytków bez VAT
Restauracja i konserwacja dzieł sztuki z zakresu malarstwa i rzeźby jest działalnością twórczą o charakterze indywidualnym – potwierdził NSA, który orzekł, że odtworzeniowy charakter tych prac nie może być podstawą do odmowy zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.
vat
2017-05-17
NSA. Dokumentowanie dojazdów na zabiegi rehabilitacyjne
Z uzasadnienia: Osoba ponosząca wydatki na przewóz na zabiegi nie ma obowiązku posiadania dokumentów potwierdzających w sposób bezpośredni jego poniesienie, niemniej jednak winna ona uwiarygodnić i uprawdopodobnić cel przejazdów własnym samochodem osobowym, co może uczynić w sposób najbardziej dla siebie dogodny, np. poprzez przedłożenie karty zabiegowej, skierowania lekarskiego, zaświadczenia o uczestnictwie w zabiegach itp.
2017-05-10
MF ostrzega przed optymalizacją podatkową FIZ z wykorzystaniem obligacji
Analizy przeprowadzone przez służby skarbowe ujawniły próby optymalizacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z wykorzystaniem obligacji nabywanych w ramach grupy podmiotów powiązanych, w których uczestniczą fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ).
WSA. Utracona kaucja gwarancyjna w kosztach podatkowych
Z uzasadnienia: Jeżeli skarżącej spółce nie można zarzucić braku staranności w jej działaniu oraz dopełniono wszelkich aktów staranności w dochodzeniu wierzytelności z tytułu udzielonej kaucji gwarancyjnej, to zachodzi możliwość ujęcia powstałej w tych okolicznościach straty w kosztach uzyskania przychodów jako kosztu poniesionego w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
2017-04-24
Sprzedaż za 1 grosz. Skutki w rozliczeniach VAT
Przedsiębiorcy w ramach akcji promocyjnych dość często do sprzedawanych towarów dokładają różnego rodzaju produkty za symboliczną cenę jednego grosza. Zobaczmy, jakie skutki w VAT ma taka sprzedaż i czy sprzedawca może odliczyć VAT od zakupu towarów, które później sprzeda za tak niską cenę.
vat
2017-03-01
NSA. Przychody ze sprzedaży gruntu rolnego nie zawsze zwolnione z PIT
Zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie obejmuje swym zakresem przychodu z tytułu odpłatnego zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c tej ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
pit
2017-02-27
Podatek od spadków i darowizn. Pół roku na zgłoszenie spadku
Tezy: Art. 4a ust. 2 u.p.s.d. nie ma zastosowania do przypadku, w którym nabywca własności rzeczy i praw majątkowych przez swe zaniedbania uchybił terminowi 6 miesięcy, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 u.p.s.d., liczonym od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
2017-02-17
Nowa ulga na start – MR zaprezentowało szczegóły
Rozpoczynający działalność gospodarczą przedsiębiorcy będą mogli liczyć na nową ulgę – wynika z projektu nowego Prawa przedsiębiorców. Jak wskazuje resort rozwoju, ulga na start będzie zwalniać przez okres 6 miesięcy z obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, a po tym czasie przedsiębiorca będzie mógł korzystać przez 24 miesiące z istniejącej już obecnie innej ulgi
2017-02-08
WSA: Zmiana planów inwestycji bez odliczenia
Gmina nie odliczy podatku naliczonego od wydatków na inwestycję, która w założeniu była przeznaczona na cele lokalnej wspólnoty, choćby potem inwestycja ta została przekazana pod działalność gospodarczą – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
2017-01-27
Podatki 2017. Nowe przesłanki wykreślenia podmiotu z rejestru podatników VAT
Spośród wielu zmian w ustawie o podatku VAT, do których powoli się przyzwyczajamy, spora ich część dotyczy rejestracji dla potrzeb tego podatku. Zapisy ustawowe dotyczące rejestracji, tj. art. 96 ustawy zmieniły się znacznie. Tak jak wszystkie pozostałe zmiany te dotyczące rejestru podatników podatku VAT czynnych dokonane zostały w celu ograniczenia oszustw podatkowych w podatku VAT.
vat
2017-01-23
Podatki na świecie: Plany podatkowe nowego prezydenta USA
W planie zmian podatkowych, które obiecywał wprowadzić nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, znajdują się m.in. zdecydowana obniżka opodatkowania przedsiębiorstw i spłaszczenie progresji podatkowej w opodatkowaniu osób fizycznych. Pierwszą decyzją administracji Donalda Trumpa było jednak wycofanie się z zaplanowanej wcześniej obniżki składek ubezpieczeniowych dotyczących kredytów hipotecznych.